ONLINE SONUÇ
ONLINE SONUÇ

Campylobacter

Campylobacter; kümes hayvanları, sığır, domuz, koyun ve deve kuşu gibi yetiştirilen hayvanlarda yaygındır. Köpek, kedi ve kabuklu deniz ürünlerinde de bulunur. En yaygın bulaşma şekli, kesim sırasında dışkıdan et ve et ürünlerine Campylobacter bulaşmasıdır.
Campylobacter enfeksiyonu, hayvanlardan veya hayvan ürünlerinden insanlara bulaşan bir hastalıktır.
Hastalığın belirtileri genellikle 3 – 6 gün arasında ortaya çıkabilir. Belirtileri; ishal (genellikle kanlı), karın ağrısı, ateş, baş ağrısı, bulantı ve kusmadır.
Genelde gıda yoluyla bulaşsa da, kirli su ile de bulaşabilmektedir.
Campylobacterler bulaşıcı ishal hastalıklarına yol açan bakterilerdir. İnsanlarda en çok hastalık yapan türü C. jejuni ve C. coli olarak bilinir. Campylobacter jejuni gastroenterit vakalarının en yaygın sebebi olarak kabul edilir. İnsanlarda ciddi gastroenteritlere yol açabildiği gibi, ölümle de sonlanabilen olgulara neden olabilmektedir.
Campylobacter gıda kaynaklı hastalıklar arasında önemli bir yere sahiptir. Bakterinin türleri sıcaklık ve gıdaların iyice pişirilmesi ile öldürülmektedir. Dünyadaki her 4 ishal vakasından 1’inin sebebidir. Bu nedenle gıdaları hazırlarken temel hijyen kurallarına uymak gerekmektedir.
Campylobacter enfeksiyonları genellikle hafif seyretse de ileri yaş grubu olanlarda, bağışıklık sistemi baskılanmış bireylerde ve çocuklarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.