ONLINE SONUÇ
ONLINE SONUÇ
Kanser Riskinden Korunmak için…

Kanser Riskinden Korunmak için…

Kanser Riskinden Korunmak için ;

SİGARA İÇMEMEK: Sigara tüm dünyada kanserin en önemli önlenebilir nedenidir. Sigarayı kesin ve kanser riskinizi azaltın.

PASİF İÇİCİLİKTEN KAÇINMAK: Kişi sigarayı kendisi içmese bile dumanını soluyarak birçok zararlı maddeyi vücuduna alıyor. Ortamdaki sigara dumanına maruz kalmamaya dikkat edin.

KİLONUZU KORUYUN: Obezite ile erkeklerde; kolon, rektum, pankreas, mide, böbrek, safra kesesi, prostat kanser riski; kadınlarda ise mide, kolon, böbrek, safra kesesi, meme, endometrium (rahim), over ve serviks kanserleri riski artmaktadır. Kilonuzu korumaya özen gösterin.

FİZİKSEL AKTİVİTE YAPMAK: Yaşam tarzınızın bir parçası olarak makul düzeyde fiziksel aktivite yapmak kanser riskini düşürür.
Oturarak harcadığınız zamanı sınırlayın. Fiziksel aktivite yapmaya özen gösterin.

SAĞLIKLI BESLENMEK: Meyve, sebze, tahıl ve baklagiller tüketmeye özen gösterin. Gıdaları şeker, tuz ve yağ bakımından sınırlayın. İşlenmiş etten kaçının.

ALKOL TÜKETMEMEK: Alkol içmek en az yedi çeşit kansere neden olabilir. Alkolden kaçınmak bu riski azaltacaktır.

GÜNEŞ IŞINLARINA DİKKAT EDİN: Yaz aylarında maruz kalınan güneş ışınları cilt kanserine yol açabiliyor. Güneş ışınlarından uzak kalmaya özen gösterin.

ÇEVRESEL ETKİLERDEN KORUNUN: İşyerinizde kendinizi koruyun ve sağlık ve güvenlik yönergelerine uyun.

RADYASYONDAN KAÇINMAK: Radyasyona maruz kalmamaya özen gösterin.

KADINLAR İÇİN TAVSİYE: Yapılan araştırmalara göre çocuk emziren kadınlarda meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre daha az. Emzirme sürecindeki östrojen seviyesi düşük olur. Bu da kanser açısından koruyucu bir etki gösterir.

BULAŞICI HASTALIKLAR: Bazı bulaşıcı hastalıkların kanser oluşumuna etkisi söz konusudur. Aşılanmaya özen gösterin.

TARAMA TESTLERİNİ YAPTIRIN: Tarama testleri, semptomları olmayanlarda kansere veya kansere neden olabilecek durumları kontrol ediyor. Kanser tarama programlarına katılın.

Tarama testleri; kanseri veya hastalığı önlemez ancak mümkün olabilecek en erken teşhisi sağlar.

Bülten İndirin : >> Kanserden Korunma Yolları