ONLINE SONUÇ
ONLINE SONUÇ
RSV (Respiratuar Sinsityal Virus)

RSV (Respiratuar Sinsityal Virus)

Respiratuar Sinsisyal Virüs yani RSV virüsü; Grip ve soğuk algınlığı ile benzer şikayetlere sebebiyet verirken, tedavi sürecinde gecikme yaşandığı takdirde akciğerleri tehdit etmektedir. Tüm yaş grupları risk altında olmakla birlikte RSV özellikle bebekler ve yaşlılarda yaşamı tehdit eden solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.
RSV; büyük çocuk ve erişkinlerde genellikle üst solunum yolu enfeksiyonu; bebek ve küçük çocuklar ile prematüre doğanlarda, bağışıklık yetmezliği olanlarda ve yaşlılarda ise ciddi alt solunum yolu enfeksiyonları geliştirebilmektedir.
RSV virüsü tıpkı yıllık salgınlar şeklinde özellikle kış ve erken ilkbahar aylarında görülmektedir.

Belirtileri

RSV grip ve soğuk algınlığı ile benzer belirtilere sahipken prematüre doğanlarda veya bebeklerde huzursuzluk, beslenmeme, sık nefes alma ya da solunum düzensizliklerine neden olmaktadır. Respiratuar Sinsisyal Virüsü enfekte salgılar ile doğrudan ve yakın temasla bireye çok çabuk bulaşır. Virüs ellerde yarım saatten fazla canlı kalabiliyor.

Tanısı

RSV enfeksiyonunun tanısı solunum yolu sekresyonlarında RSV antijenine bakılarak konulmaktadır. Bu yöntem yaygın olarak kullanılmaktadır. Hızlı sonuç alınmasının yanı sıra % 90 oranında doğru sonuç vermektedir. Laboratuvarımıza her gün çalışılmakta ve hızlı sonuç verilmektedir.