Seyahat Hastalıkları ve Tetkikleri

Seyahat Hastalıkları ve Tetkikleri

BİOLAB LABORATUVARLAR GRUBU olarak SEYAHAT öncesi gidilecek bölgeye göre bünyemizdeki Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanlarınca destek verilmekte ve bu lokasyona yönelik yapılması gerekli testler hakkında bilgilendirme yapılmakta ve öneriler verilmektedir.

Seyahat (Turizm) Hastalıkları

Yolculuklarda karşılaşılan birçok fiziksel ve çevresel değişiklik; yükseklik, mikrobik flora, nem ve sıcaklıktaki önemli değişikliklere maruz kalma seyahat süresince ciddi olumsuzluklara yol açabilir. Bu olumsuzlukların ayrıca stres ve yorgunluk ile birlikte kendini daha fazla göstermesi, hastalanmaya ve yolculuğun amacına ulaşmamasına neden olabilir. Yolculuklarla ilgili riskler yolcunun yaş, cinsiyet ve sağlık durumu gibi kişisel özelliklerine ve güzergâh, amaç ve süre gibi yolculuğun özelliklerine göre de değişir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre yolculuğa çıkanların yüzde 15’inde ciddi hastalık belirtileri ortaya çıkıyor ,% 10 u medikal tedaviye ihtiyaç duyuyor, yüzde 6’sı yarıda kesip dönmek zorunda kalıyor, % 20 sinde şikayetler seyahat sonrasında da devam ediyor

En Sık Görülen Seyahat Hastalıları Nelerdir?

Sıtma, Hepatitler (bulaşıcı sarılıklar), Sarı humma, parazitler, ishaller, grip, tifo, kolera, menenjit, AIDS ve diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.

Yaş Seyahat Hastalıklarının Oluşumunu Etkiliyor

Bebekler ve yaşlılar daha fazla risk altındadır. Bebekler yetersiz sıvı alımının veya ishalden dolayı su kaybının çok olduğu durumlarda, yetişkinlere göre daha çabuk su kaybederler. Ciddi sıvı kayıpları birkaç saat içinde  bebeklerin hayatını tehdit edebilir. Hava yolculuğu, kabindeki hava basıncı değişikliklerinden dolayı bebeklerde rahatsızlığa yol açabilir. Bebekler ve küçük çocuklar ani yükseklik değişikliklerine karşı daha hassastır. Yaşı ilerlemiş kişilerin sağlık durumları iyiyse, yolculuk onlar için bir sorun teşkil etmez. Yaşlı kimseler ise, uzun mesafeli geziler yapmayı planlamadan önce tıbbi tavsiyelere başvurmalıdır.

Yolculuk esnasında uzun süreli hareketsiz kalmaya bağlı olarak derin “ven trombozları”, yani bacaklarda pıhtı gelişebilir ve ölümcül olabilir. Yaşlılar, hamileler, daha önce varis ve benzeri şikayeti olanlar, doğum kontrol ilacı kullananlar ve obezlerde risk daha fazladır. Önlem olarak

yolculuk öncesinde, eğer bir engel yoksa, alınacak Aspirin veya yolculuk sırasında yapılacak kısa süreli egzersizler bu hastalıktan korunmayı sağlar. Uzun süreli yolculuklarda kısa aralıklarla uyumaya çalışmak, bol su içmek, alkol ve kafeinden uzak durmak dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır

Hamileler Nelere Dikkat Etmeli?

Yolculuk, hamile kişinin sağlığı iyi olduktan sonra, doğuma kısa bir zaman kalsa da, sorun teşkil etmez. Havayolları, hamileliğin son dönemleri ve doğumun ilk dönemleri için bazı kısıtlandırmalar getirmektedir . Hamilelik dönemi boyunca ishal ve sıtmanın yaygın olduğu yerlere gezi yapmaktan kaçınılmalıdır.

Alınacak Önlemler:

Aşı Olma: Seyahatten tercihen 4-6 hafta önce en yakın seyahat hastalıkları kliniği ile temasa geçilmelidir.

Sıtma: Uygun önleyici tedavi ve acil durum ilaçları talep edilmeli, cibinlik ve böcek caydırıcı gibi malzemeler planlanmalıdır.

Gıda hijyeni: Yalnızca iyi pişmiş yemekler, kapalı şişedeki veya paketli soğuk içecekler tercih edilmelidir. Güvenlik şüphesi varsa, içme suyu kaynatılarak içilmelidir. Kaynatmak mümkün değilse, onaylı ve bakımı iyi yapılmış bir filtre ve/veya bir dezenfektan ajan kullanılabilir.

Yükseklik: Fazla yüksek yerlerde atmosfer basıncı düşüktür. Bunun sonucu oluşan düşük oksijen basıncı dokulara az oksijen gitmesine neden olur. 1500-3500 metre yüksekliklerde nefes alma sıklığı yükselir ve bunun sonucunda kişi bayılarak bilincini yitirebilir. Akut dağ hastalığı, yüksek yerlerde 1-6 saat sonra ortaya çıkar. Baş ağrısı, iştahsızlık, mide bulantısı ve kusma, uyuyamama, yorgunluk, bitkinlik ve hassasiyet halleri görülür.

Hekim danışmanlığı: Özellikle Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı ile riskli yerlere yapılacak seyahatler öncesinde görüşmek önemlidir.

Bunları Yanınıza Almadan Seyahate Çıkmayın

*Uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve şapka
*Haşerelere karşı aerosol sprey
*İshal ilacı
*Portatif su filtreleri ve iyot tabletleri (özellikle açık alan veya kampa gidiyorsanız)
*Güneş kremi ve güneş gözlüğü
*Reçeteli tüm ilaçlarınız ve reçeteleriniz

Yemek ve su kaynaklı sağlık riskleri: Yolcular için mikroplu sular ve yemekler ile ilgili en önemli sağlık problemi, “turist ishali”dir. Turist ishali, yolcuların en çok karşılaştığı sağlık problemidir ve riskli yerlere giden yolcuların yaklaşık %80’ini etkiler. Mide bulantısı, kusma ve ateş, ishale eşlik edebilir. Bebekler ve küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi güçsüz kişiler; mikroplu içecekler ve yiyecekler ve güvenli olmayan yüzme mekanlarından kaçınmak için sıkı tedbirler almalıdırlar.

Vektörlerle bulaşan hastalıklar: Sivrisinek, kene gibi vektörlerle bulaşan hastalıkların yaygın olduğu bölgelere yapılacak seyahatlerde başta uzun kollu giysiler, koruyucu krem, ilaç ve aşılar la gerekli önlemler alınmalıdır.

Bağırsak parazitleri: Tropikal ülkelere giden yolcular bazı bağırsak parazitlerine maruz kalabilirler. Bağırsak parazitlerine sahip olma riski; toprak, kum ve gıda maddelerinin insan ve hayvan dışkısı ile kirlenmesine yol açan kötü hijyen ve sıhhi tesisat standartları ile ilgilidir. Genel olarak, klinik etkiler seyahatten dönülmesinden bir süre sonra ortaya çıkar ve gezi ile arasında bir bağlantı kurulamaz, bu da teşhisin gecikmesine veya yanlış teşhis konulmasına neden olabilir.

Su ve Gıda Yoluyla Geçen Hastalıklar: Bu hastalıklar mikroplu içecek ve yiyeceklerin tüketilmesi ile bulaşır. Enfeksiyon riski; gezi sırasında tüketilen tüm yiyecek, içecek ve içme suları için hijyenik tedbirler alarak ve kirlenmiş yüzme mekanlarına doğrudan temas etmekten kaçınılarak azaltılır. Bu yolla bulaşan hastalıklara örnek olarak hepatit A, tifo ve kolera gösterilebilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar insandan insana güvenli olmayan cinsel birliktelikler yoluyla bulaşır. Dikkatsizce ve korunmadan yapılan cinsel ilişkiden kaçınmak ve prezervatif kullanmak enfeksiyon riskini azaltır. Bu yolla bulaşan hastalıklara örnek olarak Hepatit B,Hepatit-C, AIDS ve frengi gösterilebilir.

Faydalı Bilgiler