ONLINE SONUÇ
ONLINE SONUÇ
VİTAMİN H (BİOTİN)

VİTAMİN H (BİOTİN)

Biotin, besinlerin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olan B kompleks vitaminlerinden biridir. Cilt, saç, tırnak, göz, karaciğer, sinir sistemi sağlığı için çok faydalıdır; ayrıca kötü kolesterol ve kan şekerini düzenler. Embriyonik büyüme sürecinde hayati işlevleri olduğu için hamilelik sırasında alınması gereken başlıca vitamin desteklerinden biridir.
Sigara kullanımı, yetersiz beslenme ve diyabet vücuttaki biotin seviyesini düşürebilir. Biotin eksikliği saç kaybına, tırnak kırılmasına, cilt kuruluğu, ciltte döküntülere, konjuktivite, kas kramplarına, yüksek kolesterole, hamilelerde erken doğuma ve kalp sağlığı sorunlarına yol açabilir. Biotin eksikliğinde depresyon, yorgunluk, halüsinasyon, kol ve bacaklarda karıncalanma gibi belirtiler gözlenebilir.

Yumurta sarısı, karaciğer ve balık zengin biotin kaynaklarıdır. Çoğu insan, sağlıklı beslenerek ihtiyaç duydukları biotini gıdalardan alabilir, ancak bazı durumlarda takviyeler de gerekebilir. Biotin takviyeleri metabolik hızı artırarak kilo kaybını hızlandırır, akne, egzama tedavisinde etkilidir, saç kaybını önler; seboreik dermatit ve diyabet tedavisinde yardımcıdır.